Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 19 december
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K roséguld, åttkantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, stenar med skador.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g, en diamant saknas.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct ca TW/VS, stift, vikt 1,2 gram.
RING, 18K guld, granater ca 0,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/VS, stift, vikt 0,6 gram.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, huggie, vikt 1,3 gram.
HÄNGE, 18K roséguld, morganit ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca 12 x 6 mm, vikt 0,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 50 cm, lås i silver, vikt 30,1 g, knutet, pärla saknas på låset.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 - 7 mm, längd 45 cm, lås i silver, vikt 26,8 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, lås i vitmetall, längd 42 cm, vikt 35,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, längd 45 cm, vikt 1,4 g.