Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, kuddslipad, 2,60 ct, SSEF report 135720 och GIA report 2497240741.
RING, platina, kuddslipad obehandlad Kashmir safir 1,59 ct, GRS report GRS2016-033395, 22 baguetteslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca , stl 15,5 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter har nagg.
GEORG JENSEN, collier, Sphere Sautoir, sterlingsilver, design Regitze Overgaard, Danmark, längd 104 cm, vikt 37,7 g, originaletui.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 3,20 ct, trapetslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister ca 6,80 ctv, trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 10,5 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,54 ct, ca TW(F)/VS1, Folke Carlsson, Lindesberg 1960, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har små extra fasetter vid rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 1,29 ct, R(E)/SI1, vikt 1,5 g, diamanten har liten kulettfasett.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 18,50 ctv, ca R-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 22,8 g, flera diamanter har nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,34 ctv, ca R-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter har nagg.
CHRISTIAN BAUER, ring, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir 2,03 ct, trapett- och briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Tyskland, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, safiren har litet nagg vid rondisten, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalt gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCr/VS1, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS-SI, K Samson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant med nagg på kuletten, mittstenen med naturaler.
HÄNGE, uggla, 18K vitguld, snidad bergkristall, safirer, 43 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 37 mm, vikt 15 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 droppslipade morganiter ca 11,84 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 5,8 g, krokar med stopp.
ÖRRINGAR, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,8 g.
DAMIANI, collier, 18K vitguld/guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W-Cr/VS, längd 45 cm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navetteslipade smaragder 0,70 ctv, navetteslipade safirer 0,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 12 mm, vikt 6 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCa/VS, längd 16,5 cm, vikt 7,9 g.