101 - 120 av 347
1...567...18 Gå till

Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december

Aktuell budnivå
Bild kommer

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD KASHMIR SAFIR, kuddslipad, 2,60 ct, SSEF report 135720 och GIA report 2497240741.

Inga bud

Utrop: 380 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, platina, kuddslipad obehandlad Kashmir safir 1,59 ct, GRS report GRS2016-033395, 22 baguetteslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca , stl 15,5 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 275 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, collier, Sphere Sautoir, sterlingsilver, design Regitze Overgaard, Danmark, längd 104 cm, vikt 37,7 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 3 200 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 3,20 ct, trapetslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister ca 6,80 ctv, trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 10,5 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,54 ct, ca TW(F)/VS1, Folke Carlsson, Lindesberg 1960, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har små extra fasetter vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 120 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 1,29 ct, R(E)/SI1, vikt 1,5 g, diamanten har liten kulettfasett.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 18,50 ctv, ca R-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 22,8 g, flera diamanter har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 250 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,34 ctv, ca R-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 136 000 kr

Lägg bud

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

CHRISTIAN BAUER, ring, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir 2,03 ct, trapett- och briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Tyskland, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, safiren har litet nagg vid rondisten, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, ovalt gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCr/VS1, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS-SI, K Samson, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant med nagg på kuletten, mittstenen med naturaler.

Inga bud

Utrop: 83 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, uggla, 18K vitguld, snidad bergkristall, safirer, 43 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 37 mm, vikt 15 g.

Inga bud

Utrop: 19 400 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,7 g.

Inga bud

Utrop: 4 300 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 droppslipade morganiter ca 11,84 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 5,8 g, krokar med stopp.

Inga bud

Utrop: 15 800 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 11,0 mm, vikt 1,8 g.

Inga bud

Utrop: 4 300 kr

Lägg bud

DAMIANI, collier, 18K vitguld/guld, rosa safirer, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W-Cr/VS, längd 45 cm, vikt 7,5 g.

Inga bud

Utrop: 14 400 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navetteslipade smaragder 0,70 ctv, navetteslipade safirer 0,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 12 mm, vikt 6 g, stift.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCa/VS, längd 16,5 cm, vikt 7,9 g.

Inga bud

Utrop: 28 500 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv, ca TW-W/VS, längd 41 cm, vikt 77,3 g.

Inga bud

Utrop: 77 000 kr

Lägg bud