Klubbauktion | Julklapps – Lördag 14 december
OLE LYNGGAARD, armband, My little world, 18K guld, längd 20 cm, vikt 9,5 g, originaletui.
RING, platina, rund orange-röd spinel 3,51 ct, stl 16,75 mm, vikt 16,9 g, GIA certifikat.
RING, 14K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/SI, stl 18 mm, vikt 14,4 g, diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 7,00 ct, 106 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, smaragd med nagg, skador och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld/vitguld, ametist, vita safirer, Engelbert, Stockholm 1961, stl 18 mm, vikt 8,3 g, ametisten något lös och har slitna fasettkanter.
OLE LYNGGAARD, ring, Blooming, 18K guld, blush månsten, 26 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, stl 17 mm, vikt 3 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, Blooming,18K guld, grå och blush månsten, 41 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, TW/VS, höjd 11 mm, vikt 1,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus pavé, 18K roséguld, 91 briljantslipade diamanter 0,59 ctv, TW/VS, stl 54 (17 mm), vikt 9,4 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, gula behandlade safirer 1,69 ctv, längd 17 cm, vikt 9,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, kors, ankarlänk, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 47,5 cm, vikt 3,7 g.
C.G. HALLBERG, skål med glasinsatts, silver, jugend, Stockholm 1912, diameter 23 cm, höjd 24 cm, silvervikt 790 g, nagg på glasinsattsen.
HÄNGE MED KEDJA, silver, delvis förgylld, rosenslipade samt åttkantslipade diamanter, mått hänge 6 x 3,5 cm, längd kedja 40 cm, vikt 11,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade cabochonslipade peridoter, briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/VS, clips, längd 45 mm, vikt 34,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ARMBAND, 18K roséguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.