Avslutad | Allmänna – Tisdag 29 oktober
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, emalj, cubic zirconia, höjd 18 mm, vikt 1,7 g, bakstycken i silikon.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1898, Oscar II, kvalité ca 01/0, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, 22K guld, 100 Kurush, ca 1854-1911, Osmanska Riket, ca 1/1+ - 01, total vikt 28,6 g.
Keramik Vaser
VAS, glaserat stengods, Irma Yourstone, numrerad 90/11, 1900-talets mitt, höjd 33,5 cm, bruksslitage, mindre nagg.
Mynt Svenska mynt
BRAKTEAT, silver, Magnus Ladulås, 1275-1290 , kvalité ca 1, diameter 12 mm, vikt 0,1 g, kantskador, troligen präglad i Skara.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Morgan, 1887, USA, kvalité ca 1/1+, diameter 38 mm, vikt 26,4 g.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, reservoarpenna, 14K guld, masterpiece. längd 13,5 cm, ej funktionstestad, etui.
Accessoarer Pennor
RESERVOARPENNA, Conklin pat, maj 1918, detaljer i 12K guld, längd 13 cm, ej funktionstestad, ej originaletui.