Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade granater, 112 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 60 mm, vikt 49,4 g, stift med clips och snurrebuss, granater med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade citriner, 148 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 70 mm, vikt 44,4 g, stift med clips och snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå paste, 178 briljantslipade diamanter ca 1,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 50 mm, stift, vikt 23,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briolettslipade citriner, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-W/VS-P, höjd 40 mm, vikt 17,4 g, enstaka diamanter är åttkantslipade, lätt slitage på citrinerna, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, opal, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g, diamanter med nagg och skador.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/SI, stl 18,75 mm, vikt 1,9 g, diamanter med nagg.
TRESTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, slitna klor.
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 27 gammalslipade, äldre briljantslipade och briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv, ca W-Ca/VS-SI, några diamanter med brun ton, stl 19 mm, vikt 8,6 g, diamanter med naturaler vid rondisten, nagg och skador.
RING, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, en diamant med stor natural vid rondist, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett
RING, 18K vitguld, oval south sea pärla 12,5 x 13,1 mm, blå safir 0,96 ct, 20 briljanter 0,09 ctv, W/SI, storlek 17 mm, vikt 8 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, TW-W/SI-P, 2 droppslipade gröna safirer ca 1,13 ctv, stift, längd 22 mm, vikt 2,6 g.
RING, platina 900, briljant och baguettslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stjärnsafir ca 1,97 ct, stl 16,75 mm, vikt 11,0 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tsavoriter ca 0,74 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,20 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala fasettslipade smaragder ca 1,71 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, stängbara krokar, längd 26,0 mm, vikt 4,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, ametist, 6 åttkantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 11 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K guld, rubiner, 3 briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW/VVS, stl 16 mm, vikt 7,6 g.