181 - 200 av 276
1...91011...14 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 28 september

Aktuell budnivå

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, pärlemor, cabochonslipade smaragder ca 7,25 ctv, åttkantslipade diamanter diamanter ca 1,92 ctv, ca W-LY/VS-P, höjd 49 mm, vikt 13,4 g, stift.

Inga bud

Utrop: 17 600 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,96 ct, 32 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 5,3 g.

Inga bud

Utrop: 13 200 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, något offround, 15 mm, vikt 10, g, stift.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

HÄNGE, 18K guld/silver, grön turmalin, rosenslipade diamanter, mått 15x25 mm, vikt 4,0 g, diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW/VS, stl 17+ mm, Bengt Andersson guld, vikt 5,5 g.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, rosetter,18K vitguld, odlade pärlor, äldre briljantslipade diamanter, Erik Thomassons Guld - och Juvelfirma, Stockholm 1945, höjd 15 mm, vikt 4,7 g. skruvmekansim.

Inga bud

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,7-4,4 mm, lås i 18K vitguld, pärla saknas, längd 43 cm, vikt 3,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K guld, blå ovalslipad safir ca 2,00 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g, safiren med slitna fasettkanter och nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

BROSCH, blomma, silver/guld, rosenslipade diamanter, längd 22 mm, vikt 2,9 g, etui.

Inga bud

Utrop: 1 600 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, R(E)/VS2, HRD laserinskription 13031961001,14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv,ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

Inga bud

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

MATSILVER, silver, gammal fransk, 88 delar, total vikt ca 4475 g, GAB, från 90-talet, en tesked och en liten gaffel saknas, inkluderar osthyvel, två smörknivar, såsslev samt ett par salladsbestick.

Inga bud

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

HÄNGE / KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ctv ca TW/VS, venezia, längd 40 cm, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,46 ctv ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, groda med tsavoriter 0,38 ctv, svarta och vita briljantslipade diamanter 0,06 ctv, längd 40 cm, vikt 9,2 g.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, Italien, längd 19 cm, vikt 53,5 g.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 2015, stl 17,5 mm, vikt 15,6 g, gravyr, diamanter med slitna fasettkanter, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, längd 54 cm, vikt 45,5 g.

Inga bud

Utrop: 26 500 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd 20 cm, vikt 25,2 g.

Inga bud

Utrop: 14 600 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, R(E)/SI1, GIA certifikat 1445105515, stl 16,5 mm, vikt 3 g.

6 300 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

HALSKEDJA, 18K guld, rund ankarlänk, längd 155 cm, vikt 23,9 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud