Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, pärlemor, cabochonslipade smaragder ca 7,25 ctv, åttkantslipade diamanter diamanter ca 1,92 ctv, ca W-LY/VS-P, höjd 49 mm, vikt 13,4 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,96 ct, 32 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 5,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, något offround, 15 mm, vikt 10, g, stift.
HÄNGE, 18K guld/silver, grön turmalin, rosenslipade diamanter, mått 15x25 mm, vikt 4,0 g, diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW/VS, stl 17+ mm, Bengt Andersson guld, vikt 5,5 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, rosetter,18K vitguld, odlade pärlor, äldre briljantslipade diamanter, Erik Thomassons Guld - och Juvelfirma, Stockholm 1945, höjd 15 mm, vikt 4,7 g. skruvmekansim.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,7-4,4 mm, lås i 18K vitguld, pärla saknas, längd 43 cm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå ovalslipad safir ca 2,00 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,8 g, safiren med slitna fasettkanter och nagg.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, R(E)/VS2, HRD laserinskription 13031961001,14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv,ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
MATSILVER, silver, gammal fransk, 88 delar, total vikt ca 4475 g, GAB, från 90-talet, en tesked och en liten gaffel saknas, inkluderar osthyvel, två smörknivar, såsslev samt ett par salladsbestick.
HÄNGE / KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ctv ca TW/VS, venezia, längd 40 cm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,46 ctv ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, groda med tsavoriter 0,38 ctv, svarta och vita briljantslipade diamanter 0,06 ctv, längd 40 cm, vikt 9,2 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 2015, stl 17,5 mm, vikt 15,6 g, gravyr, diamanter med slitna fasettkanter, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, R(E)/SI1, GIA certifikat 1445105515, stl 16,5 mm, vikt 3 g.