Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
ARMBAND, 18K guld, 22 briljant - och 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 19 cm, vikt 82,4 g.
VAN BRUUN, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, River(E)/VS2, GIA report no 6485212917, stl 14,5 mm, vikt 3,6 g, kuvertetui.
MANSCHETTKNAPPAR, samt skjortknappar, 18K guld, pärlemor, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 8,3 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g, natural, nagg vid rondisten.
RING, platina/18K guld, 2 odlade pärlor, carréslipade rubiner, Bernhard Hertz, Stockholm 1927, stl 17 mm, vikt 4,2 g, flertalet rubiner med nagg.
ARMRING, öppningsbar, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS, innermått ca 17 mm, vikt 13,1 g, slitna fattningar.
W.A. BOLIN, hänge, smyckeägg, 18K guld, blå emalj, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 22 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,58 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, stl 18,5 mm, vikt 9,6 g, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,58 ctv, Rolf Sonderegger Guldsmedsverkstad, Köping 1988, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter 1,07 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 10 droppslipade smaragder 1,56 ctv, längd 18 cm, vikt 6,4 g, enstaka diamant och några smaragder har nagg.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,81 ct, ca River(E)/VS1, längd ca 2,5 cm, vikt 1,4 g, bruten försegling IGI 1154056 medföljer.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner ca 1,60 ctv, 24 briljanter ca 1,01 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 3,5 g
DIAMANT, briljantslipad, 1,20 ct, ca W-TCr(H-I)/SI1, natural samt extra fasett vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI-P, Martin Elmblad, Stockholm 1959, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.