141 - 160 av 276
1...789...14 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 28 september

Aktuell budnivå

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ct, ca TW/F)/SI1, vikt 1,5 g, stift.

Inga bud

Utrop: 16 600 kr

Lägg bud

HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 20,00 ct, höjd 48 mm, vikt 7,1 g, smaragden har små nagg samt inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/SI, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl ca 15 mm, vikt 4,0 g, kulor för storlekändring.

Inga bud

Utrop: 7 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Light Yellow/P2, stl 20,5 mm, vikt 9,1 g, diamant med inneslutning osm når ytan.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

COLLIER, fjärilar, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43-45 cm, vikt 4,6 g.

Inga bud

Utrop: 13 200 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade ovala pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 25 mm, stängbara krokar, vikt 3,8 g.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

SOCKERRUSKOR, ett par, sterlingsilver, oktagonala, C.J. Vander, London 1908, höjd 22 cm, vikt 737,6 g.

Inga bud

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

SÅSSKÅLAR, ett par, silver, invändigt förgyllda, på fat, godronnerad, Johan Engelbert Torsk, tockholm 1910, höjd 70 mm, diameter 145 mm, totalvikt 762,8 g.

Inga bud

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,6 g, ena diamanten har mindre nagg vid kuletten.

Inga bud

Utrop: 10 400 kr

Lägg bud

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,74 ctv ca R-TW(E-F)/VVS-VS, stl 18,75 mm, Lennarts Guldsmide, 1988, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 10 800 kr

Lägg bud

HÄNGE, kors,18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, svarta briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, mått 3 x 2 cm, vikt 2,2 g.

3 300 kr

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI2, GIA dossier 2141798715, diamanter, stl 14,75 mm, vikt 3,7 g, gravyr.

Inga bud

Utrop: 6 000 kr

Lägg bud

KANNA, sterlingsilver, invändigt förgylld, handtag i trä med bendetalj, jugend, Cort Hannobal, Köpenhamn 1913, höjd 155 mm, längd 190 mm, vikt 323,9 g, lagning på trähandtaget, gravyr i botten.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, ca 9K guld, silver, gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca H-I/P2-P3, skruvstift, vikt 2,7 g, båda diamanterna är skadade.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,63 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, Nyköping, vikt 4,5 g.

Inga bud

Utrop: 8 200 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld, granater, topaser, peridoter, ametister, citriner och syntetiska rosa safirer, längd 18 cm, vikt 32,0 g, enstaka stenar med små nagg, en sten med skadat hörn.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljanter ca 2,10 ctv, ca TW(F.G)/P2, vikt 1,3 g, skruvstift, diamanterna har naturaler på rondistena.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 14K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, justerbar längd, vikt 6,5 g, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct, W(H)/VVS1, Bo Andersson, Uppsala 1986, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 14K guld, ebenholtz, cabochonslipade safirer, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/SI-P, åttkantslipade diamanter, mått 35x55 mm, vikt 49,3 g, nål i 18K guld.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud