101 - 120 av 276
1...567...14 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 28 september

Aktuell budnivå

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS-SI, Boodles, London 2018, stl 16 mm, vikt 3,8 g, originalask, smyckespåse.

Inga bud

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

RING, 14K guld, 3 blå safirer ca 0,80 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Inga bud

Utrop: 2 300 kr

Lägg bud

COLLIER, 14K guld, smaradger, doserat, längd 44 cm, vikt 31,7 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan, några smaragder med skador, svaga fattningar och några trasiga klor.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,63 ct ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, Ernst Harnbeck, 1973, vikt 3,3 g, nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 8 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.

Inga bud

Utrop: 10 200 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,70 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 11,6 g.

Inga bud

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

W.A. BOLIN, bestickservis, silver, 18 delar, modell F, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, Stockholm 1950-60 tal, totalvikt ca 900 g, linda.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 6,67 ct, ca Ca(M)/P1, briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca R-TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 11,3 g, enstaka sidostenar har nagg, mittstenen har inverterade naturaler på paviljongen, inneslutningar som når ytan, nagg på kuletten och små skador vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 210 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 10,7 g.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

BÄGARE, silver, delvis förgylld, på fot med svängda reliefåsar, vågbandsbård, svisselerad dekor, rokoko, Johan Pettersen, Söderhamn 1767, höjd 195 mm, vikt 323,2 g, monogram, mindre bucklor.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 19 mm, vikt 12,9 g, briljanter med nagg p kuletten.

Inga bud

Utrop: 9 800 kr

Lägg bud

HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 45 cm, vikt 16,7 g.

Inga bud

Utrop: 9 800 kr

Lägg bud

RING, 18K roséguld/vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS2, 48 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 18.5 mm. vikt 4,1 g.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, blommor, 18K vitguld,152 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 11 mm, vikt 3,1 g, stift.

7 100 kr

Utrop: 7 900 kr

Lägg bud

HALSKEDJA, 18K vitguld, pansarkedja, längd 50 cm, vikt 20,4 g.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,14 ct, ca W(H)/SI1, Stockholm 1967, stl 16 mm, vikt 2,7 g, diamanten med en extra fasett.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, barock odlad pärla, 16,9x13x11,2mm, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 39-40 cm, vikt 4,7 g.

Inga bud

Utrop: 3 300 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 6 mm, lås i 18K guld med ovalslipad safir ca 1,30 ct, 17 briljant - och 136 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, låsets vikt 12,2 g, mått 49x23 mm, låset går att koppla av till en brosch, längd 39 cm.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 14K guld/silver, antikt ovalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Light Yellow(S-T)/SI1, carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Pest, Ungern 1910-1930-tal, längd 18 cm, vikt 24,7 g, säkerhetskedja, några diamanter och rubiner har nagg, enstaka rubiner troligen syntetiska.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, hjärta, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, antik, omkring 1900, mått 36x28mm, vikt 6,8 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud