81 - 100 av 276
1...456...14 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 28 september

Aktuell budnivå

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tahitipärlor ca 9,8 mm, briljantslipade diamanter 1,43 ctv, TW-TCr/VS-SI, Golay, stift med clips, vikt 11,6 g.

Inga bud

Utrop: 15 600 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 17,2 g, gravyr, enstaka diamant med kulettfasett, några diamanter rör sig i sin fattning.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Brownish Yellow/VS, stift, vikt 7,1 g, diamanter med mindre nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, flodpärla 6,1 mm, blå och vit emalj, Agust Wilhelm Arnesen, Stockholm 1847, 20 mm x 55 mm, vikt 10,8 g, emaljskador.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, flodpärlor ca 5 mm, blå emalj, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1838, längd ca 20 cm, vikt 358,4 g, säkerhetskedja, bucklor, emaljskador.

Inga bud

Utrop: 24 600 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,50 ctv TW/VS, några briljanter med nagg på kuletten, stl 18,75 mm, vikt 14,7 g

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, höjd 32 mm, vikt 8,6 g

Inga bud

Utrop: 17 600 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 7,0 mm, något barocka, lås i silver, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 76,0 g, i behov av omträdning.

Inga bud

Utrop: 2 200 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca W/VS2, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS-SI, Franska stämplar, längd 18 cm, vikt 37,4 g, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 0,53 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g, gravyr.

Inga bud

Utrop: 7 200 kr

Lägg bud

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, hematit, gammalslipade diamanter, C G Hallberg, Stockholm 1914, vikt 9,3 g, diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, troligen behandlad jade, åttkantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, odlade pärlor 8,8 mm, äldre briljantslipade diamanter, vikt 3,9 g, skruvmekanism.

Inga bud

Utrop: 3 900 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/silver, antikslipade diamanter 2,50 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 45 cm, vikt 5,2 g, en diamant med inneslutning som når yta, nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, antikslipad diamant 0,18 ct, W/VS, rosensliapde diamanter, Engelska stämplar, stl 18 mm, vikt 9,1 g, rosenslipade diamanter med nagg och slitna fasettkanter.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, safirer, rosenslipade diamanter, längd 17 cm, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 4 400 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, buttonformad pärla, rosenslipade diamanter, längd 65 mm, vikt 5,4 g, något skev nål.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

MATSILVER, silver, Chippendale, 66 delar, GAB 1989-1994,total vikt ca 2607,7 g, etui för de 12 teskedarna.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud