Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalslipad akvamarin ca 7,0 ct, 14 ovalslipade gula safirer, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g, enstaka nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 14,25 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld,7 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade akvamariner, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, höjd 10 mm, vikt 2,6 g, stift, saknar en snurrebuss.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 3,6 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, Jovenia, Stockholm 1997, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g.
RING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med nagg.
BROSCH, 18K guld, rubiner, turkoser, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 16,1 g, enstaka stenar med skador och nagg.
BROSCH, 14K vitguld, briljant - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, mått 45x21 mm, vikt 13,9 g, en rosenslipad diamant saknas.
HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, smaragdslipad grön turmalin ca 21 ct, diamanter ca 0,30 ctv, mått 35x32 mm, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade, baguettslipade och brijlantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ct, ca TW-Cr/SI-P stl 16,75 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad ametist ca 13,00 ct, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade ametister ca 26,00 ctv, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift med clips, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter 1,58 ctv enligt gravyr, stift med clips, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,6 g,
RING, 18K vitguld, ovalslipad rosa turmalin ca 3,00 ct, blå zirkon ca 3,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g, turmalin och zirkon med nagg.
RING, 18K vitguld, tahitipärla 9,9 mm, briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad och carréslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,5 g, safirer med något slitna fasettkanter.