Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1986, diameter 70 mm, vikt 17,3 g. (d)
OLE LYNGGAARD, lås, hjärta, 18K guld, briljantslipad diamant 0,02 ct, mått 10x12 mm, vikt 4,1 g, 1 kedja, 3-radig, längd 42 cm och 1 armband 6-radigt i oxiderat sterlingsilver, 1 korallcollier, 3 radigt, längd 90 cm, originaletui.
CLAES GIERTTA, brosch, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1987, mått 35x48 mm, vikt 15,4 g. (d)
CLAES GIERTTA, hänge, sterlingsilver, cabochonslipad turmalin, signerad, Stockholm 1980, mått 25x35 mm, vikt 10,6 g, originaletui. (d)
ZOCCAI, örhängen, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, W/SI, vikt 4,5 g, originaletui, ytterkartong.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Return to Tiffany, längd 61,5 cm, vikt 18,1 g, smyckespåse, originaletui.
RAY URBAN, hänge med kedja, höjd ca 3 cm, silver, längd 52 cm, kedja ej original, vikt 5,6 g (d)
MARIA NILSDOTTER, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor, delar i silver, längd 90 cm, vikt 68,3 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Zephyr, nr 500, sterlingsilver, Regitze Overgaard, längd 90 cm, rundankar, höjd 73 mm, vikt 25,6 g.
GEORG JENSEN, collier med hänge, nr 410 och nr 311C, sterlingsilver, bergkristall, Torun Bülow-Hübe, diameter 14,5 cm, vikt 83,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ctv, River(E)/VS1, GIA dossier 15396363, stl ca 16 mm, vikt 9,1 g, gravyr, originaletui,
CAROLINE HJERPE, hänge med kedja, 18K guld, kalcedon, längd 47 cm, vikt 2,7 g, ej stämplad, etui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, arbetad yta, pärlcollier, odlade pärlor, längd 90 cm, vikt 47,8 g, pärlcollier i behov av omträdning.
POMELLATO, ring, Colpo di Fulmine, 18K vitguld, ref nr C110023901, granat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
W.A. BOLIN, klämma, silver, Stockholm 1949, längd 80 mm, bredd 47 mm, vikt 86,8 g, svag siffergravyr.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.