Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
CARTIER, armband, Love, 18K vitguld, ref.nr XU2138, stl 17, vikt 34,3 g, certifikat från 2014, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,6 g.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat sterlingsilver, nyckel lås i 14K guld, längd 42 cm, 6,5 g.
BVLGARI, hänge med kedja, B.zero1, 18K vitguld, längd 42 cm, vikt 9,6 g, kedja ej original, originaletui, ytterkartong.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(G)/SI2, Stockholm 1985, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g, diamanten har ett litet nagg invid kuletten. (d)
GUCCI, ring, Icon, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 10,6 g, etui, lätt slitage.
EVA FEHREN, ring, platina, Private platinum, briljantslipade diamanter, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g.
EVA FEHREN, ring, White Diamond Shield Ring, platinum, sköldslipad diamant ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, originalask.
EVA FEHREN, ring, platina, Fine Shorty platinum, briljantslipade diamanter, stl ca 15,25 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 6,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, Fancy Light Yellow/VVS2, GIA Coloured Diamond Report 2151519291, höjd 15 mm, kedja 42 cm, vikt 4,4 g, litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,52 ct, ca Fancy Brownish Yellow/SI1, GIA certifikat 2171971641, stl 16,5+ mm, vikt 3,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 16,8 cm, vikt 8,2 g.