Avslutad | Moderna – Lördag 14 september
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,4 g.
ARMBAND, 18K guld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter ca 3,94 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 206 briljantslipade diamanter ca 4,15 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 23,6 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, nr 152 C, sterlingsilver, Danmark, längd 85 cm, vikt 54,9 g.
ANNIE JÄGBECK, collier, silver, delvis hamrad yta, Lund 1983, signerad, omkrets ca 42 cm, vikt 26,0 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 prinsesslipade diamanter ca 7,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 mm, vikt 30,7 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
LAPPONIA, manschettknappar, Golden Furrow, 18K guld, Björn Weckström, Finland, mått 21x11 mm, vikt 14 g.
SANDBERG, alliansring, Bonbon, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,96 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,5 g, originaletui.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, serie nr. XA2886, stl 58 (ca 18,5 mm), certifikat, originaletui
TIFFANY & CO, armband, Please Return To, sterlingsilver, längd 18 cm, vikt 36,6 g, originalpåse, etui.
CARTIER, kedja, Santos de Cartier, 18K vitguld, ref.nr CRB7009100, serie nr. GYF037, längd 56 cm, vikt 60,1 g, påse.
CARTIER, armband, Santos de Cartier, 18K vitguld, ref.nr CRB6021400, serie nr IRO958, längd 20 cm, vikt 21,5 g, påse.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, serie nr. HQP968, stl 53, vikt 6,1 g, certifikat, gravyr, originaletui.
GEORG JENSEN, bestick, 4 delar, sterlingsilver, modell Pyramid, 2 matskedar, matgaffel, matkniv, Danmark 1932-1963, längd 181-225 mm, totalvikt 280,2 g, gravyr.