Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, smaragdslipad diamant 1,61, ca TW(G)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
MIKIMOTO, manschettknappar, 18K vitguld, 4 odlade pärlor ca 5,5 mm, pärlemor, diameter 15 mm, vikt 11,8 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,11 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 1,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer ca 2,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 4,2 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, blå safir ca 1,75 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, längd ca 2 cm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, Schalin, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
TIFFANY & CO, ring, Nuovo, platina, kuddslipad diamant 1,04 ct, ca TW(F)/VVS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 14 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
TIFFANY & CO, helallianring, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS, stl 14 mm, vikt 2,2 g, gravyr.
BROSCH, platina, äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, 1900-talets första hälft, längd 65 mm, vikt 7,8 g. tennlödningar.
BROSCH, fjäril, 18K guld, lila-blå färgade odlade pärlor, rosenslipade diamanter, mått 32x22 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct, ca W/VS, Spectra, G.Dahgren & Co, Malmö 1977 stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Ca/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2 g, mittstenen med nagg vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad smaragd ca 0,60 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, längd 42 cm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 9K guld, pansarlänk, lås i forma av ett hjärta, längd 19,5 cm, vikt 17,6 g, säkerhetskedja.
BROSCH, 18K guld, odlad barock pärla, rubiner, smaragder, Dahlgren & Co, Malmö 1953, mått 21x24 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.