Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, mönster i Rocaille, Tyskland 1900-talets mitt, höjd 34 cm, totalvikt ca 900 g.
BÄGARE, 12 st, silver, klockformade på konande fot med räfflor, GAB, Stockholm 1966, höjd 80 mm, diameter 75 mm, totalvikt 752,7 g.
SKRIN, silver, blå sammetsinredning, på fyra fötter, lock med arbetad yta, Walker & Hall, Sheffield, höjd 54 mm, bredd 78 mm, vikt 248,6 g, buckla, en fot sned.
JARDINIER, sterlingsilver, på fyra fötter, musseldekor, vetebård, Walker & Hall, Sheffield 1963, höjd 20 cm, diameter 27,5 cm, vikt 1481 g, gallerinlägg.
RING, 18K guld, antikslipad smaragd ca 7,07 ct, ca 94 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 8,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gröna turmaliner ca 5,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, höjd 60 mm, vikt 13,3 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 1,73 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca caTW-W/VS-SI, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, diamanter med mindre nagg på kuletten samt en diamant med mindre skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/P2, vikt 2,6 g, stift, diamanterna har inverterade naturaler på rondisten och ena har nagg vid rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade south sea pärlor 14,0-14,8 mm, rubiner ca 1,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 27 mm, vikt 13,7 g, stift, enstaka rubiner har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, fasettslipade morganiter ca 9,25 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stift, höjd 13 mm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 231 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW/VS, 45x63 mm, vikt 14,4 g.
RING, 18K vitguld, månsten,10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Gunnar Fahlström, Stockholm 1959, stl 16 mm, vikt 14 g.
COLLIER, 18K guld, 21 rader av rosa korall, lås i 18K guld/vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, längd 38 cm, vikt 102,0 g.
C.G HALLBERG, armband, 18K vitguld, pärla ca 6,5 mm, 26 briljant - och 6 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, Stockholm 1956, armbandet går att använda som brosch, broschdel och skruvmejsel medföljer, längd 16,5 mm, vikt 14,4 g, extra länkdel medföljer 1 cm, etui.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 1,17 ct enligt gravyr, ca TW(G)/P1, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-P, Ge-Kå, Stockholm 1970, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g, den större diamanten har naturaler och nagg invid rondisten, en mindre diamant skadad och några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, Gustaf Dahlgren, Malmö 1994, stl 18 mm, vikt 4,5 g, diamanten har natural invid rondisten.
RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 2,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, en skadad diamant.