261 - 280 av 301
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti

Klubbad för

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, mönster i Rocaille, Tyskland 1900-talets mitt, höjd 34 cm, totalvikt ca 900 g.

Utrop: 6 600 kr

BÄGARE, 12 st, silver, klockformade på konande fot med räfflor, GAB, Stockholm 1966, höjd 80 mm, diameter 75 mm, totalvikt 752,7 g.

Utrop: 5 800 kr

SKRIN, silver, blå sammetsinredning, på fyra fötter, lock med arbetad yta, Walker & Hall, Sheffield, höjd 54 mm, bredd 78 mm, vikt 248,6 g, buckla, en fot sned.

Utrop: 1 700 kr

JARDINIER, sterlingsilver, på fyra fötter, musseldekor, vetebård, Walker & Hall, Sheffield 1963, höjd 20 cm, diameter 27,5 cm, vikt 1481 g, gallerinlägg.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K guld, antikslipad smaragd ca 7,07 ct, ca 94 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, stl 17,75+ mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 33 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gröna turmaliner ca 5,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, höjd 60 mm, vikt 13,3 g, stift.

Utrop: 15 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 1,73 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca caTW-W/VS-SI, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, diamanter med mindre nagg på kuletten samt en diamant med mindre skada.

Utrop: 8 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/P2, vikt 2,6 g, stift, diamanterna har inverterade naturaler på rondisten och ena har nagg vid rondisten.

Utrop: 22 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade south sea pärlor 14,0-14,8 mm, rubiner ca 1,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 27 mm, vikt 13,7 g, stift, enstaka rubiner har nagg.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, fasettslipade morganiter ca 9,25 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stift, höjd 13 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 18 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, F Severin, 1872, vikt 16,0 g, emaljskador.

Utrop: 7 700 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 231 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW/VS, 45x63 mm, vikt 14,4 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, månsten,10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Gunnar Fahlström, Stockholm 1959, stl 16 mm, vikt 14 g.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, 21 rader av rosa korall, lås i 18K guld/vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, längd 38 cm, vikt 102,0 g.

Utrop: 16 000 kr

C.G HALLBERG, armband, 18K vitguld, pärla ca 6,5 mm, 26 briljant - och 6 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, Stockholm 1956, armbandet går att använda som brosch, broschdel och skruvmejsel medföljer, längd 16,5 mm, vikt 14,4 g, extra länkdel medföljer 1 cm, etui.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 1,17 ct enligt gravyr, ca TW(G)/P1, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-P, Ge-Kå, Stockholm 1970, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g, den större diamanten har naturaler och nagg invid rondisten, en mindre diamant skadad och några diamanter med nagg.

Utrop: 23 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, Gustaf Dahlgren, Malmö 1994, stl 18 mm, vikt 4,5 g, diamanten har natural invid rondisten.

14 800 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 2,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, en skadad diamant.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K roséguld, 5 ovalslipade rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 5 500 kr