Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, färgade odlade ovala rosa sötvattenspärlor ca 9-9 mm, längd 38 cm, dobbar, vikt 32,9 g.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 6,65 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, enstaka safirer med skador och nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 blå safirer ca 0,61 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g, ett fåtal safirer med mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 baguetteslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, W-Cr(H-J)/P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW(G)/VS, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/P, 47 bruna briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, längd 18 cm, vikt 7,7 g, flera diamanter har nagg.
OLE LYNGGAARD, collier, naturstenar ca 14 mm, sterlingsilver, längd 45 cm, trätt på vajer, dobbar, vikt 127,5 g.
2 RINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,7 g, slipmärken på ringskenan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca R-Cr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 11,4 g, några diamanter har nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguetteslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K roséguld, 5 ovalslipade rosa safirer, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K roséguld, morganit ca 0,62 ct, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, rökkvarts 0,62 ctv, briljantslipade diamanter 0,13 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.