81 - 100 av 279
1...456...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti

Klubbad för

Silver Vas

GEORG JENSEN, vas, silver, klockformad, hamrad yta, pärlbård, Danmark 1910-1930, höjd 20 cm, diameter 14 cm, svenska importstämplar, vikt 499,1 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmaliner, odlade pärlor, stift, huggies, längd 3,3 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 6 200 kr

GAUDY, ring, 18K, briljantslipade diamanter, 0,057 ctv, onyx, 7,1 mm, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, frostade onyxkulor ca 12 mm, 18K guld, längd 41,5 cm, vikt 85 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, onyx, stift/clips, vikt 12,3 g.

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K guld, antikt mynt, hyperpyron i 18K guld, sannolikt Byzantiska riket runt 1200-talets andra hälft, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, märkt MS, handarbete, längd ca 40 cm, vikt 36,4 g, en av diamanterna med nagg vid rondisten.

29 500 kr

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 antika mynt, hyperpyroner i ca 19K guld, Byzantinska riket ca 1200-talets andra hälft, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, märkta MS, handarbete, diameter ca 30 mm, längd ca 55 mm, vikt 22,4 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg, diamanter har delvis fattats in i mynten.

Utrop: 20 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, malakit, inlägg av azurit och vit opal, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, märkt MS, handarbete, öppningsbar ögla, ca 4 x 3 cm, vikt 15,6 g, inristning på malakitens baksida, mycket små nagg på azuriten.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade ametister, snidade citriner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, märkta MS, handarbete, stift, vikt 11,6 g, stopp är ej i guld.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 18K guld, snidad ametist, snidad citrin, 15 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, märkt MS, handarbete, vikt 5,5 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

SOPHIE BY SOPHIE, helalliansring, 18K roséguld, briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, storlek 17,25 mm, vikt 2,3 g, några diamanter med skador.

Utrop: 2 200 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,17 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5, vikt 10,4 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 61 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,46 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TCr-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 14 200 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 15 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 24 000 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 11 400 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 56 briljantslipade diamanter ca 4,81 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 14,6 g, några diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 72 000 kr

COLLIER, 18K/14K guld, onyx, delvis med rå kristallyta, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, märkt MS, handgjord, längd 42 cm, vikt 47,4 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, onyx, längd ca 50 mm, vikt 19,9 g, ena onyxstenen har ett nagg högst uppe i spetsen, stopp är ej av guld.

Utrop: 7 500 kr

RING, 14K guld, rosenkvarts, märkt MS, handgjord, total höjd från övre delen av ringskena ca 20 mm, stl 18,25 mm, vikt 13,5 g.

Utrop: 9 000 kr