Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
HAND, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g.
TIFFANY & CO, enstenshänge med kedja, platina, briljantslipad diamant 0,29 ct, W(H)/VS1, längd 41 cm, vikt 2,4 g, originalask, ytterkarting, certifikat, påse.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS1-VS2, stift, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, matterad yta, kvadratisk form, höjd 12 mm, huggies, vikt 10,1 g.
WIWEN NILSSON, skål, silver, på fyra kulfötter, klockad form, Lund 1930, höjd 90 mm, diameter 121 mm, vikt 135,9 g, gravyr undertill.(d)
COLLIER, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 44/50 cm,vikt 3,9 g.
MICHAEL HAMMA, ring, järn/18K guld, briljantslipad diamant 0,12 ct, Stockholm 1990-tal, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador på kulett.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 227 briljantslipade diamanter ca 5,20 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 25,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,6 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, sterlingsilver, öppnignsbar, Mema, Lidköping 1978, innermått ca 18 cm, signerad, vikt 15,2 g.
ANTON MICHELSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, emalj, Danmark, mått 11 mm, skruvmekanism, vikt 3,5 g.
ANTON MICHELSEN, hänge/kedja, Daisy, förgyllt silver, emalj, Danmark, höjd på hänget 32 mm, längd på kedjan 50 cm, vikt 8,9 g.