Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
HANNA IKONEN, armband, brons, diameter, 63 mm, vikt 65,6 g, öppningsbar, säkerhetskedja.
RING, 18K guld/platina, onyx, äldre briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, stl 15 mm, vikt 4,1 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, delvis matterade, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 6,2 g, huggies.
BREUNING, hänge, rodierat sterlingsilver, delvis förgyllt, Tyskland, höjd 41 mm, vikt 8,5 g.
BREUNING, hänge/kedja, rodierat sterlingsilver, Tyskland, höjd 40 mm, längd 44 cm, vikt 12,5 g.
BREUNING, collier, sterlingsilver, silkesband, mörk pärlemor, Tyskland, mått 42x17 mm, längd 44 cm.
RING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant 0,20 ct, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, mått hänge ca 10 x 10 mm, längd kedja 45 cm, förkortningsögla, vikt 2,3 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, ovalslipad 1,00 ct, mått 5,5x6,5x3,2 mm, safir med nagg och slitna fasettkanter.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med blå safirer 0,20 ct, 60 briljanter 0,26 ctv, TW(G)/VS, stift