Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 augusti
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametist, citrin, akvamarin, granat och peridot, höjd 16 mm, stift, vikt 1,4 g, snurrebussar i gulmetall.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, vikt 0,5 g, otydlig svensk tillverkarstämpel möjligen Guldsmedjan i Mjölby.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,17 ct ca TCr/VS, stl 17,5 mm, Uppsala 1977, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, längd 41 cm, vikt 4,2 g.
SAARELA ARVO, brosch, silver, aventurinkvarts, Enköping 1960, mått 23x65 mm, vikt 9,4 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,45 ctv ca W/VS, stl 18,5 mm, G. Dahlgren & Co, 1965, vikt 2,7 g, en sten är skadad.
RING, 18K guld, rökkvarts, stl 17 mm, vikt 17,2 g, rökkvarts med nagg och slitna fasettkanter.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, gravyr.
SOPHIE BY SOPIHE, hänge, 18K guld, odlad pärla, ca 4 mm, höjd 7 mm, vikt 0,2 g, ej stämplad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift, vikt 1,5 g.