Avslutad | Allmänna – Tisdag 3 september
COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, längd 44 cm, doserad från 7 mm till 3,5 mm, vikt 13,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, champagnefärgade odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, stift, snurrebussar saknas, längd 70,0 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, emalj, strass, motiv med enhörning, längd 45 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, cabuchonslipad månsten, G Dahlgren & Co 1955, storlek 16,25 mm, vikt 3,6 g, månsten med slitage.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/SI, storlek 17,75 mm, vikt 13,8 g, några mindre nagg, ringen har mindre skador.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, vita stenar, hänge som en enstensring, längd 38-41 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca J-K/SI, stift, vikt 0,9 g.
THOMAS SAABO, ring, sterlingsilver, cubic zirkoner, ankare, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g.
THOMAS SAABO, ring, sterlingsilver, stl 17,75 mm, mittdelens bredd 26 mm, höjd, 6,1 mm, vikt 7,8 g, slitage.
THOMAS SAABO, hänge/kedja, sterlingsilver, hjärta med ängel, med karbinhake, kedjans längd 45/50, hängets höjd 26 mm, vikt 5,7 g, en ögla skev.