Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, vikt 2,7 g, stift, en diamant är skadad.
HÄNGE/KEDJA, gulmetall med granater, längd 72 cm, hårgömma, spricka i glaset, hängets höjd 50 mm.
HÄNGE, 18K vitguld, diamant ca 0,07 ct, hängets höjd 27 mm, vikt 1,9 g, kedja i silver, längd 38 cm.
ARMRING, silver, syntetisk spinell, D Ekström, Falköping 1968, diameter 65 mm, vikt 25,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 1,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-P, längd 17 cm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, cabochonslipad granat, 18 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg, granaten är skadad.
RING, 14K guld, rosenslipade diamanter och platt slipade diamanter, stl 18 mm, vikt 5 g.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, korall, behandlad jade, lås och distannser i 18k guld, längd 51 cm, vikt 77,9 g.
BROSCH, Fågel, 18K guld/vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 25x25 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(G)/VS2 GIA inskription 16133523, stl 16 mm, vikt 6,8 g, gravyr.
RING, 18K / 14K / låghaltigt guld, Ouroboro, utrymme för ett ovalt fotografi ca 16×27 mm, stl 18 mm, vikt 12,1 g, gravyr från 1814.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12,5 mm, längd 46 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 92,0 g, knutet.