Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Iduna, stl 18 mm, vikt 5,8 g, ringskena sliten, skev och tunn, gravyr.
RING, 18K guld, tahitipärla, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 14,5 mm, vikt 3,4 g, ej rund singskena.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tahitipärlor, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, krokar, vikt 4,0 g.
RING, 14K guld, rosa safir, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 4,9 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/P, stl 15 mm, vikt 5,3 g, en sten saknas, diamanter med skador och nagg.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,99 ctv, ca Ca/P2, mjölkig, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,23 ctv, ca W/VS1, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g, något oval ringskena.
BROSCH, vitmetall, granater, 6 stenar saknas, ca 38×50 mm, plats för ovalt fotografi på baksidan, vikt 17,4 g, fungerar även som hänge.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5-5,5 mm, 2 rader, längd 38 cm, vikt 32,0 g, knuten.