Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,25+ mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Ceson, Göteborg, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, något oval ringskena.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv TW/SI, stl 15,75 mm, Kaplans Safir, vikt 2,2 g.
DESSERTSKEDAR förgyllt silver, 12 st, Gustaf Möllenborg 12 st dessertskedar, förgyllt silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1842/1873, vikt 476,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-Ca/VS-P, längd kedja 45 cm, vikt 3,8 g, missfärgningar i guldet på hänget.
BROSCH / MEDALJONG, 18K guld, emalj, bredd 30 mm, vikt 6,3 g, plats för ett runt foto med diameter 15 mm, nål ej guld, mindre bucklor, emaljskador.
DRAKENBERG SJÖLIN, 3 ringar, Petite Pearl, 18K guld/sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor varav två färgade, stl 18,25-19,5 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, höjd 20 mm, vikt 5,8 g.