Avslutad | Allmänna – Tisdag 9 juli
SERVETTSTÄLL, silver, längd 9,5 cm, bredd 2 cm, höjd 5,5 cm, Stiltenn Sven Carlsson, stämplad "JLH" Stockholm 1964, vikt 44,8 g.
Glas Bruksglas
2 DRICKSGLAS, med handgjord figurin av Murano-glas, nyckelpiga, pingvin, 350 ml, höjd 8 cm.
Glas Bruksglas
2 DRICKSGLAS, med handgjord figurin av Murano-glas, kaktus, flodhäst, 350 ml, höjd 8 cm.
RING, 18K guld, design Anders Zorn, Emmaringen, cabochonslipad rubin, Guldsmedjan i Mora, stl 16+ mm, vikt 6,4 g.
Glas Bruksglas
REIJMYRE, vas, glas, "Troll i trädstam", Eugen Montelin, höjd 27 cm, signerad och daterad 1974.
RING, 18K guld, glasfylld rubin, åttkantslipade diamanter, storlek 16,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, några diamanter med nagg, Iduna, storlek 16,75 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, emalj, Opro Norway, flaggor, längd ca 17 cm, vikt 25,8 g.
HALSKEDJA, 18K guld, bismarck, doserad från 5,5 mm till 3 mm, längd 46,5 cm, vikt 7,1 g.