101 - 120 av 394
1...567...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W/SI, Guveau, Norrköping, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 6,7 g.

9 900 kr

Utrop: 11 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18 cm, vikt 11,2 g, ett fåtal diamanter har mindre nagg vid kuletterna.

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 5,4 g.

15 800 kr

Utrop: 17 800 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Joans, längd 19 cm, vikt 15,1 g, originaletui.

9 500 kr

Utrop: 10 500 kr

CF CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(F)/VVS2, stort bord, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 7,6 g, en lödd kula i ringskenan, en av de mindre diamanterna med skada.

Utrop: 66 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5,5 mm, lapis lazuli, lås och mellandelar i 18K guld, säkerhetskedja, längd 140 cm, vikt 71,4 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K och 14K guld, cabochonslipade granater, halvpärlor, emalj, höjd 36 mm, vikt 5,6 g, skador, tennlödningar, senare krokar i 18K guld,

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 8,0 ctv, 140 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 29,4 cm, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 76 000 kr

BROSCH, blommor, 18K guld/vitguld, rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, höjd 57 mm, vikt 11,7 g, en diamant saknas.

12 800 kr

Utrop: 14 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 6 safirer, 1 rubin, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, safirer med nagg och slitna fasettkanter, rubin med slitna fasettkanter, längd ca 18 cm, 58,34 g.

Utrop: 39 000 kr

COLLIER, 18K guld, korall, odlade pärlor, längd 66 cm, vikt 32,2 g, säkerhetskedja.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, påhängen med odlade pärlor, clips, vikt 14,9 g.

Utrop: 9 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 8 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 1,14 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,3 g, en turmalin har en inneslutning som når ytan.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, korall, Oy Alexander Tillander, Helsingfors 1948, diameter 34 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 500 kr

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,55 ct, ca W/P1, stl 16 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 9 500 kr