Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 0,60 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SP, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, brioletteslipad akvamarin ca 45,0 ct, 70 briljant - och 9 baguetteslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/SI, certifikat, höjd 75 mm, vikt 20,8 g, en diamant är åttkantslipad, enstaka diamanter med skador och nagg, akvamarinen med inneslutning som når ytan.
ARMBAND, platina, 68 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, 2 baguette - och 56 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 27 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
BROSCH, hund, 18K vitguld, barock pärla, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, mått 3617 mm, vikt 13,8 g, pärlan har en skada.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, Iduna, vikt 3,9 g.
BROSCH, papegojor, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW/VS, rubin, onyx, mått 44x28 mm, vikt 18,7 g, en diamant saknas,
ARMBAND, orm, 22K guld, rosenslipad diamant ca 0,84 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17, vikt 110,9 g, den rosenslipade diamanten är skadad.
BROSCH, fågel, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, mått 33x15 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, vikt 12,9 g, huggies.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad turkos, åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 8,4 g, diamant med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och prinsesslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K roséguld, hjärtslipad diamant ca 0,25 ct, TCr/VS, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, safirer 0,38 ctv, prinsesslipad diamant 0,47 ct, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, diamant med skada.