381 - 400 av 558
1...192021...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, odlad pärla ca 7,0 mm, rosenslipade diamanter, Stockholm 1951, längd 23 mm, vikt 2,6 g, lagning.

Utrop: 1 700 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, silver, mörkblå emalj, halvpärlor, antik, omring 1900, mått 55x38 mm, vikt 20,4 g, emaljskador.

1 200 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, rombisk slipning, 62,53 ct, 45x30x14 mm.

700 kr

Utrop: 800 kr

SNÄCKDOSA, silver, snäckskal, Carl Wilhelm Troselius, Stockholm 1836, längd 84 mm, höjd 40 mm, vikt 73,6 g, sprickor i snäckskalet.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

3 DIAMANTER, briljantslipade 2 st på 0,42 ctv och en på 0,35 ct, ca Cr-TCa/SI, stenar med nagg/skador.

2 700 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, sterlingsilver, ametsiter, Mexiko, längd 19 cm, vikt 72,1 g, säkerhetskedja.

2 200 kr

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås och distanser i 14K guld, längd 41 cm, vikt 35,2 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,22 ct ca W/VS, stl 15,75 mm, Jack Snarberg, 1982, vikt 2,6 g, nagg på kuletten.

Utrop: 3 400 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformad, graverad lövdekor, Petter Plantin, Visby 1831, längd 61 mm, bredd 42 mm, vikt 29,9 g, gravyr undertill.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformad, filigranarbete, glasstenar, Carl Anders Bahr, Visby 1840, längd 65 mm, bredd 49 mm, vikt 48,5 g, slitage på glasstenarna, gravyr undertill.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, kors, silver, bergkristall, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1946, höjd 56 mm, vikt 13,2 g.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.

3 800 kr

Utrop: 3 900 kr

DOSA , silver, invändigt förgylld, graverad blomdekor, Johan Niklas Palm, Visby 1856, längd 68 mm, bredd 46 mm, vikt 46,9 g, monogram.

700 kr

Utrop: 700 kr

BORDSGAFFLAR, 3 st, silver/stål, pärlbård, akantusblad, Carl Gideon Renander, Stockholm 1781, längd 210 mm, totalvikt 172,4 g, slitage.

650 kr

Utrop: 600 kr

SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, modell Olga, Carl Olof Holm, Norrköping 1860, längd 250 mm, vikt 59,8 g.

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,16 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, ca TW/VS, Örneus guldsmedja, Stockholm 1974, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 4 200 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/SI, vikt 1 g, diamanten med nagg och skada på rondisten.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, 18K guld, ovalslipad gul safir ca 1,25 ct, 3 baguetteslipade safirer, öppningsbar ögla, höjd 16 mm, vikt 3,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr