Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
RING, platina, briljantslipad diamant 0,15 ct, R(E)/VVS2, kinesiskt certifikat, stl 19,25 mm, 8,2 g,
RING, platina, briljantslipad diamant 0,08 ct, TW(F)/VVS1, kinesiskt certifikat, stl 16,5 mm, 6,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2 g, diamanten med nagg.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, mabépärla, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, höjd 25 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Iduna, stl 18 mm, vikt 5,8 g, ringskena sliten, skev och tunn, gravyr.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,0 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, två diamanter saknas.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter, höjd 19 mm, en diamant är skadad, vikt 1,4 g
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 8,0 g, enstaka diamanter med nagg/skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, gravyr.