Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
RING, 14K guld, ovalslipad topas ca 15 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 20 mm, vikt 8,5 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, vikt 0,4 g, stift, saknar snurrebuss.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 32 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI-P, 7,4x7,4 mm, vikt 2,3 g, skruvstift, svaga fattningar, någon diamant med nagg.
HÄNGE, 14K guld, 16 prinsesslipade diamaner ca 0,24 ctv, ca TW/SI-P, höjd 15 mm, vikt 1,3 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, slitage.
RING, 18K vitguld. odlad pärla, ca 8 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 19,5 mm, vikt 3 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, smaragdslipad, 4,65 ct, 11,7x7,3x6,5 mm, nagg och inneslutningar når ytan.