Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,5 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 3-radigt, odlade pärlor, ca 5,75 mm, lås i 14K vitguld, längd 17 cm, vikt 23,9 g.
ENGELBERT, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,10 ctv enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g
PÄRLCOLLIER, 6-radigt, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 105,6 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 1,6 g.
BROSCH, silver/14K guld, safir, gammalslipade och rosenslipade diamanter, mått 15x32 mm, vikt 4,9 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, en diamant med skada.
ÖRHÄNGEN, delvis förgyllt silver, rosenslipade diamanter, höjd 32 mm, stift, vikt 7,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, odlad barock South Seapärla ca 17,7x14,6 mm, ametist, höjd 36 mm, kedja i 18K guld, längd 40 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, granat, peridot, ametist, topaser, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 27 mm, vikt 11,8 g, stift.
Smyckestillbehör Övrigt