Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
BROSCH, fågel, 18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, mått 36x20 mm, vikt 9,9 g.
BROSCH, hund,18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, mått 27x20 mm, vikt 8,9 g.
C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1903, höjd 22 cm, vikt 566,5 g, bucklor, fylld botten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 svarta briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, höjd 25 mm, vikt 2,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, längd 97 cm, lås i silver, vikt 63,3 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, vikt 1,2 g, diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, åttkantslipade diamanter, vikt 3,6 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-TCr/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.