Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/P, längd ca 39,5/42 cm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 4,2 g, några diamanter med nagg, gravyr.
WIWEN NILSSON, brevkniv, Lund 1947, signerad, längd 12,5 cm, vikt 28,8 g, kraftigt slitage, gravyr, monogram.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, bredd 19 mm, vikt 1,1 g,
MARIA NILSDOTTER, örhängen, moon ear stud, sterlingsilver, grön agat, stift, vikt 2,3 g, etui.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, 18K vitguld, dragons tail ear stud, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 1,2 g.
RING, 14K guld, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, enstaka diamanter har nagg.
MARIA NILSDOTTER, empress ring, sterlingsilver, syntetiska diamanter, citriner, rubiner och topaser, stl 15, vikt 11,5 g.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, enstaka örhänge, förgyllt sterlingsilver, navettslipad pärlemo, innerdiameter ca 10 mm, vikt 2,5 g.
DIAMANT, antikslipad, 0,48 ct, Cr/SI, 5,3x5,1x2,5 mm, små nagg på rondisten.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 20K guld, smaragd, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, stl 17 mm, vikt 5 g, gravyr.