Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
RING, 18K guld, runda fasettslipade smaragder ca 0,31 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-TCr/P, storlek 16,75 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 77 cm, knutet, vikt 49,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 41 cm, vikt 18,9 g, ej knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 50 cm, knutet, vikt 24,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/P, åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, carréslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, rubiner med nagg.
ALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g, diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg på kuletten.
RING, 10K guld/låghaltigt guld, troligen behandlad jade, odlade fröpärlor, stl 17 mm, vikt 7,5 g, pärlor med skador.
RING, 9K guld, rosenslipade diamanter, stl 15,50 mm, vikt 2,8 g, diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 rubiner 0,68 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 rubiner 1,54 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, brosch, 18K guld, åttkantslipade diamanter, Stockholm 1981, längd 34 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr/SI-P, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, runda fasettslipade tsavoriter ca 0,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/P, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 1,8 g.