Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosa safirer 5,12 ctv, åttkantslipade diamanter 1,42 ctv, ca Ca-Yellw/P, höjd 76 mm, vikt 16,5 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 42 cm, vikt 5,3 g, någon diamant med nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/P, höjd 17 mm, vikt 4,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/P, längd 42 cm, vikt 3,3 g, någon diamant med litet nagg.
DAMIANI, pärlörhängen,18K vitguld, grå odlade pärlor, 8 mm, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 11 mm, vikt 3,9 g, stift.
ENSTENSRING, platina, hjärtslipad diamant 1,50 ct, TW(G)/SI2, IGI laserinskription 432025469, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, IGI certifikat.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 6,0 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 7,40 ctv, längd 18,5 cm, vikt 10,9 g, enstaka safirer med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,4 g, någon diamant med litet nagg.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 1395254139, 36 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,9 g, några mindre diamanter med ytdefekter och inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,3 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, 13,8 mm, 8 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 10,4 g, stift/clips.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-Zero 1, 1 band, stl 18,25 mm (57), vikt 7,9 g, rodieringen har börjat släppa.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, elefant, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, vikt 8,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,4 g.