Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
EFVA ATTLING, hänge / kedja, sterlingsilver, Ring Around, ankarlänk, längd 70 cm, vikt 11,2 g, signerad, originalask.
RING, Knut, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, behandlad blå briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, höjd 32 mm, vikt 3,1 g.
LARS ARBY, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, på fot, genombruten dekor, Göteborg 1980, höjd 19 cm, signerade, vikt 557,0 g.(d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, blå behandlade briljantslipade diamanter 1,29 ctv enligt gravyr, längd 17 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW/VS1, 9 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 13,9 g, den större diamanten med nagg på kuletten samt repa på bordet.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,5 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 187, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, stl 17,25 mm. vikt 15,6 g.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1942, stl 16,5 mm, vikt 6 g, bergkristalen med nagg (d)
ENGELBERT, collier, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1957, längd 43 cm, vikt 68 g, etui.
ENGELBERT, armband, Ruta, sterlingsilver, Sigurd PErsson för Stigbert, Stockholm 1957, längd 18,5 cm, vikt 28,4 g, etui.
EBGELBERT, ring, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
ENGELBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1957, höjd 45 mm, vikt 9,7 g, skruvmekanism.
ENGELBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1957, vikt 7,4 g, skruvmekanism, etui.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Ivan Tarratt, ankarlänk i metall, längd 60 cm, vikt 36,7 g.