Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/vitguld, lövliknande, clips, ca 22 x 19 mm, vikt 11,7 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, cabochonslipad onyx, mått lås ca 21 x 16,4 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K vituld, 65 briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vändbar, stl 17 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, delvis svartrodierade, 22 bruna briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, diameter 21 mm, stift, 8,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, 18K guld, rosa turmalin, Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, originaletui.
BESTICKSERVIS, 36 delar, modell Paris, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, design Claes Giertta, Mema, Lidköping 1960-tal, totalvikt 1400 g, i linda.
BESTICKSERVIS, 36 delar, silver, modell Paris, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrättsskedar, design Claes Giertta, Mema, Lidköping 1958, totalvikt ca 1000 g.
LAPPONIA, manschettknappar, Goldstones, 18K guld, kopparmalm, design Björn Weckström, Finland, mått 16 x 13 mm, vikt 17,2 g.
RING, 18K guld/sterlingsilver, rundslipad citrin, Alf Halldins, Örebro 1969, stl 14,5 mm, vikt 8,1 g, mindre nagg.
RING, sterlingsilver, stjärnsafir, Ald Halldin, Örebro 1970-tal, stl 16 mm, vikt 12,5 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad nefrit, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, Alf Halldins, Örebro 1966, stl 15 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K guld, mexikansk cantera opal i rhyolit matrix, Alf Halldins, Örebro 1974, stl 14,25 mm, vikt 13,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS1, Alf Halldins, Örebro 1975, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g, diamanten sitter något löst i fattningen.
LAPPONIA, brosch, Labyrint, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1979, mått 45x38 mm, vikt 24,3 g.