Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, månsten, stl 16,5 mm, 1957, Lund, vikt 3,3 g, förgylld ovansida, originaletui.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 1,24 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17+ mm, vikt 6,5 g, baguetterna av varierad symmetri.
SVEN-ERIK HÖGBERG, halskedja, sterlingsilver, Göteborg 1970, längd 70 cm, vikt 103 g (d)
SVEN-ERIK HÖGBERG, armband, sterlingsilver, Göteborg 1980, längd 19 cm, vikt 61 g, (d)
OLE LYNGGAARD, armband, Mega, 14K guld, nyckellås Blomster, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, ca TW/VS, berlocker My little world Blomsterbi och Golden Forest Ekollon, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 32,1 g, säkerhetskedja.
Visa varaSmycken Armring
OWE JOHANSSON, armring, sterlingsilver, signerad, 2000, diameter 60 mm, bredd 23 mm, vikt 49,7 g. (d)
LAPPONIA, ring, Taiga, 18K guld, citrin, design Björn Weckström, Finland, formgiven 1976, stl 16,75 mm, vikt 11,8 g.
LAPPONIA, ring, Aires, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1973, stl 16,25 mm, vikt 8,4 g.
LANTZ, 2 st ringar, sterlingsilver, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 samt 18,5 mm, vikt 19,5 g.
MARIA ELMQVIST, 2 st ringar, sterlingsilver/18K, rosa turmalin, stl ca 16,5 - 18,25 mm, vikt 20,5 g. (d)
OLE LYNGGAARD, lås, stjärna, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca W/VS, 39x33 mm, vikt 13,3 g, kedja, 9 rader, oxiderat sterlingsilver, dobbar, längd 43 cm inklusive lås, originaletui.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 4,75 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 16,4 g.
TIFFANY & CO, brosch, sterlingsilver/18K guld, Paloma Picasso, mått 32x27 mm, vikt 8,1 g,
GEORG JENSEN, sockertång, Magnolia, sterlingsilver, Danmark 1910-1925, längd 104 mm, vikt 23,5 g.
SOPHIE BY SOPHIE, helalliansring, Delicate Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g, originaletui, ytterkartong.
Silver Fat
REY URBAN, fat, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1977, höjd 15 mm, diameter 114 mm, vikt 274,4 g. (d)