Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
BESTICKSERVIS, 49 delar, silver, modell Olga, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, såsslev, GAB, Stockholm 1970-tal, totalvikt ca 2000 g, schatull.
W.A. BOLIN, smyckeägg, 18K guld, grön emalj, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 4,2 g, emaljskador.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, kamp mellan orm och örn med lejonhuvud , franska importstämplar, diameter 16 mm, vikt 9,5 g.
BROSCH, 14K guld, odlad barock South Seapärla, safirer, rubiner, 67x35 mm, vikt 16,8 g, några safirer och rubiner med nagg.
HALSKEDJA, 18K guld, stavlänkar, ihåliga, Häggströms, Visby 1964, längd 42 cm, vikt 14,4 g.
ARMBAND, 18K guld, stavlänkar, ihåliga, Häggströms, Visby 1962, längd 19 cm, vikt 8,3 g.
BROSCH, 18K guld, halvpärla, antik, Gustaf Dahlgren Malmö 1873, ca 7 x 3,5 cm, vikt 9,8 g, etui, lagning.
COLLIER, platina, gammal- baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, River-Cr/VS-P, längd 42 cm, vikt 7,0 g, några diamanter har nagg och skador.
RING, 18K guld, orange och gula behandlade safirer 0,70 ct samt 0,51 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE, 18K guld, arbetad yta, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 33 mm, vikt 11,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 4,06 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 18 cm, vikt 9,7 g, en diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,3 mm, safirer ca 0,48 cv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8 g.
RING, 18K guld, 7 ovalslipade rubiner 1,93 ctv, 70 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 9x7mm, 78 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.