81 - 100 av 300
1...456...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 49 delar, silver, modell Olga, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, såsslev, GAB, Stockholm 1970-tal, totalvikt ca 2000 g, schatull.

11 400 kr

Utrop: 8 000 kr

W.A. BOLIN, smyckeägg, 18K guld, grön emalj, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 4,2 g, emaljskador.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 3 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, kamp mellan orm och örn med lejonhuvud , franska importstämplar, diameter 16 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad barock South Seapärla, safirer, stl 17,25 mm, vikt 12,9 g.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 14K guld, odlad barock South Seapärla, safirer, rubiner, 67x35 mm, vikt 16,8 g, några safirer och rubiner med nagg.

Utrop: 6 900 kr

HALSKEDJA, 18K guld, stavlänkar, ihåliga, Häggströms, Visby 1964, längd 42 cm, vikt 14,4 g.

Utrop: 8 900 kr

ARMBAND, 18K guld, stavlänkar, ihåliga, Häggströms, Visby 1962, längd 19 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K guld, halvpärla, antik, Gustaf Dahlgren Malmö 1873, ca 7 x 3,5 cm, vikt 9,8 g, etui, lagning.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, bredd 9,6 mm, längd 19 cm, vikt 30,6 g.

Utrop: 16 800 kr

ARMBAND, 18K guld, ihåligt, Italien, längd 21 cm, vikt 27,3 g.

15 000 kr

Utrop: 15 000 kr

2 ST DIAMANTER, hjärtslipade, 0,40 ctv, ca TW/VS.

4 200 kr

Utrop: 4 100 kr

COLLIER, platina, gammal- baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, River-Cr/VS-P, längd 42 cm, vikt 7,0 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, orange och gula behandlade safirer 0,70 ct samt 0,51 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 8 800 kr

HÄNGE, 18K guld, arbetad yta, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 33 mm, vikt 11,1 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 4,06 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 18 cm, vikt 9,7 g, en diamanter med skador och nagg.

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,3 mm, safirer ca 0,48 cv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, 7 ovalslipade rubiner 1,93 ctv, 70 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g

16 000 kr

Utrop: 17 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 9x7mm, 78 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 14 400 kr

ARMBAND, 18K guld, Palmeira citrin, mörkgrön turmalin, rosa turmalin, akvamarin, ametist, prasiolit, Madeira citrin, citrin, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g, monogram på låset, några stenar har repor.

8 600 kr

Utrop: 9 000 kr