Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, Sverige 1978, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 30 åttkantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17+ mm, skador, nagg, GD&co, Malmö 1982, vikt 7,8 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,06 ct, W(H)/SI2, IGI certifikat 33083066 från år 2007 (mindre kort), laserinskription på rondisten, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K guld, lava- & stencaméer, längd 17,5 cm, vikt 29,8 g, trasig säkerhetskedja i förgylld metall, 2 caméer skadade, tennlödningar.
COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanterna med nagg vid rondisten, tunn ringskena.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, stift/clips.
ARMBAND, 18K vitguld, arbetad yta, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 24,6 g.
RING, 18k vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA Colored Diamond Report 2151520087, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 3,0 g, nagg på kuletten.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,80 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.
JENS TOUGAARD TORP, ring, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 1,70 ct, ca TW(G)/VS1, 2 triangulärt slipade smaragder ca 1,60 ctv, London 1987, stl 17,75 mm, vikt 11,8 g, smaragderna har mindre nagg.