Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,55 ct, TW(F)/VS1, GIA report no 2131711594, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g, stark fluorecence, GIA dossier.
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr/SI, Stockholm 1978, stl 15,75 mm, vikt 11,6 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K guld/vitguld, 18 briljant-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Stockholm 1977, stl 15,75 mm, vikt 15,3 g.
LJUSSTAKAR, silver, Markströms Guldsmeds Ab, Uppsala 1965, höjd 19 cm, fyllda bottnar.
C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, australiensk opal ca 1,80 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Stockholm 1945, stl 17,25 mm, vikt 10,5 g, sprickor i opalen.
RING, platina, smaragdslipad purplish-pink spinel 4,07 ct, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, GIA certifikat.
RING, 18K vitguld, rubin, 16 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50-0,60 ct, ca TCa/P, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, slitage.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, platina, prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 5,8 g.
BROSCH, silver, förgylld baksida, antik- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-LY/VS-P, antik, 45x30 mm, vikt 11,7 g, senare nål i 18K guld, tennlödningar, några diamanter med nagg och skador.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TW(G)/VS, stift, vikt 0,5 g.
RING, platina, 3 äldre briljant- och åttkantslipade diamnter ca 0,95 ctv, ca W-Cr/SI-P, A Abbeus, Stockholm 1937, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, två större diamanter med skador, slitna klor.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 4,5-7,5 mm, doserat, lås i 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, odlad pärla, längd 37,5 cm, vikt 31,6 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 3 st, 18K guld, pärlemor, safirer, diameter 8,4--9,5 mm, vikt 4,3 g, etui.
SKJORT- & MANSCHETTKNAPPAR, ett par manschettknappar, 4 st skjortknappar, ett par frackknappar, 18K guld, onyx, odlade pärlor, emalj, totalvikt 25,6 g, emaljskador, 1 pärla har lossnat, limmrrester, originaletui.