Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K vituld, cabochonslipad akvamarin, längd 42 cm, vikt 43,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,74 ctv, ca TW/VS, 8 briljantslipade diamanter ca TW/VS, Ge-KÅ, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, ena diamanten med skada, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 17 mm, vikt 1,5 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca W(H)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr/VS, vikt 1,8 g, stift.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, E Thomasson, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca/VS-SI, Bertil Lundberg, Stockholm 2005, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en diamant med skada vid kuletten, porösitet vid lödning på insidan av ringskenan.
PER ADOLF LJUNGLÖF, ring, 18K guld, blå emalj, gömma, Stockholm 1850, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, emalj med slitage, bucklor, förstärkt ringskena.
DIAMANT, kuddslipad, 0,90 ct, GIA Diamond Dossier 2161063648, L, Faint Brown/SI2, inverterad naturaler.
DIAMANT, kuddslipad, 1,01 ct, Light Yellow(U-V) enligt GIA certifikat 1172434353, laserinskription på rondisten, ca P1.
HÄNGE, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/SI, höjd 17 mm, vikt 1,8 g, sliten ögla.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis matterat, 3 ovalslipade smaragder, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 25,7 g, 8 diamanter med nagg på kuletten.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 smaragder, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS, Sengels, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, svängd ringskena, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad svart diamant ca 3 ct, stl 19 mm, vikt 2,6 g, sprickor och skador på diamanten.