Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
BROSCH/HÄNGE, fransk lilja, silver, rubiner och rosa safirer, antik, mått 45x29 mm, vikt 7,3 g, limmrester, tennlödning, lagningar, några stenar utbytta med glas och syntetiska rubiner, flera stenar har nagg och skador.
SÅSSNIPA, silver, invändigt förgylld, nyrokokostil, Tyskland, svenska importstämplar, höjd 9 cm, längd 16,2 cm, vikt 181,6 g.
KAFFESKEDAR, samt sockertång, 13 delar, förgyllt silver, Erasmus Lindeström, Stockholm 1909, totalvikt 245,8 g, etui.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Rosenholm, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, GAB, Stockholm, totalvikt ca 860 g.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, modell Rosenholm, bordsskedar, bordsgafflar, bordsknivar, GAB, Stockholm/Eskilstuna, totalvikt ca 870 g.
MARGARETHEBÄGARE, sterlingsilver, invändigt förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn 1947, höjd 65 mm, diameter 80 mm, vikt 114,4 g.
ARMBAND, silver, 3 radig pansarlänk, signerat Vicson, Victor Janson, Lindesberg 1974, längd 20 cm, vikt 157,3 g.
Visa varaSmycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade saltvattenspärlor ca 8,7 mm, höjd 23 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade saltvattenspärlor ca 9,7 och 6,9 mm, vikt 3,9 g, skruvstift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade tahitipärlor ca 9,4 mm och odlade saltvattenspärlor ca 6,8 mm, vikt 3,6 g, skruvstift.
COLLIER, 18K guld, droppformad odlad tahitipärla ca 12,8x10,2 mm, ställbar längd, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm 1979, stl 17 mm, vikt 1,4 g, slitna fattningar, gravyr.
Smyckestillbehör Övrigt