Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL & GRÄDDKANNA, silver, hamrad yta, Eric Löfman för MGAB, Uppsala, höjd 5-5,5 cm, vikt 136,2 g.
ARMRING, silver, bergkristall, Stockholm 1975, ca 6,5 x 6 cm, vikt 63,9 g, nagg på kuletten.
SAMESKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Fritz Olsson, Luleå 1948-1949, längd 11 cm, totalvikt 49,0 g, originalask.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCR/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,0 g, 1 diamant med natural.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca W/SI, venezia, längd 42 cm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/SI, vikt 2,1 g, stift.
Brosch, 18K guld, 5 fröpärlor, diameter 22 mm, 1800-talets andra hälft, vikt 3,8 g, 2 pärlor saknas.
RING, 18K vitguld, rektangulärt fasetterad akvamarin 9,55 x 6,90 mm, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 3,0 g, mindre nagg på fasettkant.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, 3 antikslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 15 mm, vikt 1,7 g, diamanter med nagg och skador, en klo skadad, slitna klor.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
ARMRING, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1991, innermått ca 19 cm, vikt 46,6 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 3,7 g.