Avslutad | Allmänna – Tisdag 6 februari
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11-11,5 mm, halvrunda, stift.
RING, 18K vitguld, mabépärla ca 12 mm, 4 små svarta stenar, stl 16 mm, vikt 3,8 g, sprickbildning i pärlan.
SMYCKESET, 10/14K vitguld, örhängen, hänge och ring, rosa och vita syntetiska safirer, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/P, stl ring ca 16 mm, krokar, vikt 12,0 g, ring med skena för storleksminskning.
Accessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Meisterstück 149- Pix, reservoar, svart resin, stift 18k, Refnr EU1017126, längd 14,5 cm, bläck, mystery black, 60ml, bok, etui.
RING, 18K guld, rubiner, stl ca 15,5 mm, vikt 6,3 g, rubiner med nagg och skador, skev ringskena.
ARMBAND, 14K guld, navettslipade smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, längd 17 cm, vikt 7,7 g, smaragder med nagg, skador och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, brlijantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Ca/SI-P, stift, vikt 5,6 g, saknar snurrebussar.
SMCYKESET, 14K guld, örhängen och hänge, droppslipade topaser, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TCa/SI2, vikt 9,9 g, örhängen med clips, topaser med nagg.
COLLIER, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, längd 44 cm, vikt 14,2 g, en diamant med mjölkig ton och kulettfasett.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K vitguld med turmalin 0,74 ctv, ca 5,8 mm, 18 vita topaser 0,12 ctv, längd 43 cm justerbar längd,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad dimant enligt gravyr 0,37 ct ca W/VS, stl 17 mm, Örns Juvelatelje, 1982, vikt 3,0 g.