Avslutad | Allmänna – Tisdag 6 februari
Ring, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, en diamant med större ytdefekt i bordsfasett, stl 17 mm, vikt 1,2 g.
PANDORA, sterlingsilver, kedja, sötvattenspärlor, oxiderad ankarlänk, längd ca 80 cm, vikt 14,5 g.
COLLIER, 22K guld/vitguld, tvinnade länkar cordelliknande, längd ca 45 cm, vikt 13,4 g.
ARMBAND, silver 835, cabuchonslipade blå månstenar, stämplat K&L, längd 17 cm, vikt 13,2 g, extra länkbit medföljer.
RING, silver, cabuchonslipad blå månsten, stämplad G. Dahlgren & Co, Malmö, storlek 15,5 mm, vikt 5,3 g.
ARMBAND, 18K guld, x-länk, stämplad Esto AB, Stockholm 1963, längd ca 18,5 cm, vikt 30,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 4,1 g
Klockor Heuer
HEUER, stoppur, 51 mm, Verk nr. 40952, Boett nr. 39248, vitmetall, mekanisk, 60 sek/300 min, boett/urverk signerad Ed.Heuer & Co S.A, ca 1965.