Avslutad | Allmänna – Tisdag 6 februari
ARMBAND, 6 st, sterlingsilver/förgyllt sterlingsilver, längd 17-18 cm, totalvikt 5,2 g.
SMYCKESET, armring, örhängen, 2 st ringar, förgyllt silver, vit emalj, smaragder, paste, halvpärlor, troligen Ungern, mått armring 6 cm, stl ringar 17/18,5 mm, vikt 101,1 g, smaragder med skador, flera halvpärlor saknas, örhängen med skruvmekanism i 18K guld från Engelbert.
Visa varaSmycken Ring
RING, förgyllt silver, färgstenar och imitationspärla, stl 18,5 mm, vikt 16,8 g, en sten saknas.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, förgyllt silver, paste, filigran, längd 56 cm, vikt 42,4 g, slitage.
Visa varaMynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 5 Kopek, 1783, Ryssland, kvalité ca 1, diameter 40 mm, vikt 47,8 g, kantex.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, modell Aurora, 4 briljantslipade diamanter 0.06 ctv TW/VS, Georg Jensen, vikt 0.9 gram.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ct, ca TW-W/P höjd 12 mm, vikt 1,0 g.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 28 briljant- och 1 swisslipad diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(G-H)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, swisslipade diamanten skadad på kuletten, en briljantslipad diamant skadad på kronan.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, smaragd, gammalslipad diamant, skev krok, vikt 0,6 g.
Mynt Sedel
6 SEDLAR, 10000 Kronor 1958 ca 1/1+, 2 st 100 Kronor 1953-1963 ca 1? - 1, 2 st 10 Kronor 1981-1984 ca 1 - 1+, 5 Kronor 1946 ca 1+/01.