Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Studio Else & Paul, Norge 1960-tal, höjd 36 mm, stift, vikt 6,7 g.
ARMRING, silver, öppningsbar, arbetad yta, Ekström, Falköping 1977, mått 68 x 55 mm, vikt 45,5 g.
BROSCH, silver, bergkristaller, Kultasepät Salovaara, Åbo, mått 45 x 33 mm, vikt 5,8 g, några stenar med nagg.
HÄNGE, silver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping, höjd 23 mm, vikt 6,1 g, bergkristalen med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4 mm, lås i 18K guld, längd 92 cm, knutet, vikt 33,4 g.
PÄRLCOLLIER, 10K guld, odlade sötvattenspärlor ca 3 mm, oval sötvattenspärla, diamant av låg kvalité ca 0,02 ct, längd 44 cm.
ARMBAND, förgylld metall, granater, antikt, längd 19 cm, vikt 22,0 g, säkergetskedja, några granater med nagg och skador, etui.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, Alton, Falköping, vikt 3,2 g, briljanter med nagg på kuletten, sprickor i ringskenan.
HÄNGE MED KEDJA, silver, organisk form, höjd 55 mm, ärtlänk 48 cm, vikt 23,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,33 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 2,5 g, natural vid rondisten.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor i olika storlekar, lapis lazuli, guldfärgade detaljer, längd 48 cm.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 38 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, 1 diamant saknas, slitna fattningar.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 1,3 g, stift.