Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 december 2023
COLLIER, 18K guld, hästsko, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca W/P, ankar, längd 40 cm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 15 mm, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, TW/VS, vikt 1,4 g, stift, diamanterna har stora extra fasetter och naturaler vid rondisten samt ena diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/SI, stl 15+ mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,63 ctv, River/VS, vikt 1,8 g, stift.
BREVKNIV, sterlingsilver, Elisabeth IIs kröning, Sheffield 1953, längd 22 cm, vikt 59,5 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, lås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 45,4 g.
RING, 18K vitguld, sockertoppslipad smaragd, rosenslipade diamanter, G. Dahlgren & Co, Malmö 1951, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g, små nagg.
GEORG JENSEN, årssked 1976, förgyllt sterlingsilver, dekor i emalj föreställande äppelros, längd 15 cm, vikt 44,7 g, etui.
GEORG JENSEN, årssked 1976, förgyllt sterlingsilver, dekor i emalj föreställande äppelros, längd 15 cm, vikt 44,5 g, etui.
GEORG JENSEN, årssked 1976, förgyllt sterlingsilver, dekor i emalj föreställande äppelros, längd 15 cm, vikt 45,6 g, etui.
GEORG JENSEN, årssked 1976, förgyllt sterlingsilver, dekor i emalj föreställande äppelros, längd 15 cm, vikt 46,1 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir 1,71 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, stl 17 mm, vikt 3,2 g, safiren med skada på paviljongen.
BROSCH/HÄNGE, vitmetall, jade, briljant - åttdiamanter ca 0,60 ctv, längd 63 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-CR/VVS-VS, stl 15 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 28 briljant - och 12 trapetslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 16,5 mm, vikt 4,6 g, stift, en diamant med skada.
3 ST COLLIER, gröna, röda och blå kulor, dobbar, passar Lynggaard, ej lås, längd 37, 40 och 42 cm.